Můj příběh
Pamatuji si, jako by to bylo včera, chvíli, kdy jsem si balila své tašky na první cestu k porodu. Když jsem čekala Victorku, bylo balení o to složitější, protože jsem neměla vůbec žádné zkušenosti. Dostala jsem sice instrukce u svého gynekologa, ale stejně jsem se cítila dost nejistě. V té době jsem nesledovala ani žádné skupinky na internetu, kde bych našla rady zkušenějších.
Postupovala jsem tedy podle návodu a sbalila to nejnutnější, co si má porodnice žádala.
No a pak to přišlo – první setkání s ní (rodila jsem císařským řezem, takže mně ji donesli, až když jsem se prospala), moje vytřeštěné oči a v hlavě otázka, co jsem to proboha udělala. Já si totiž opravdu sbalila jen to, co mně bylo řečeno a vůbec mě nenapadlo, že to moje vytoužené první dítko vlastně bude oblečené v erárním oblečení. Klidně si můžete pomyslet, že na tom přeci není vůbec nic špatného, ale mě v tu chvíli hrozně moc mrzelo, že jí nemohu mít načančanou v tom rozkošném oblečení, které jsem jí pořídila. Nic zásadního to vlastně ve skutečnosti není, ale jistě si umíte představit, jak maminka v šestinedělí všechno prožívá. A tak jsem to řádně obrečela…
K porodu Matouška jsem se ale pečlivě vybavila a sbalila jsem krom doporučeného seznamu vše možné i nemožné. Myslím, že když jsem přijela na příjem, museli mít ze mě vážně radost. Trochu jsem se jim tam stěhovala, ale kdo má rád to svoje, tak mě jistě pochopí.
Ano, přiznám se, že jsem díky tomu byla středem pozornosti. Ostatní maminky se za mnou otáčely a ptaly se, jakto, že mám takové a makové vybavení a ony ne. Dělala jsem si totiž tak trochu reklamu, v mém vybavení samozřejmě nechybělo hnízdečko, rychlozavinovačka a plno oblečků. Sestřičky se mi i tak snažily vnutit jejich erární vybavení, ale já se nedala.
Připravte se včas
Podle mého názoru je vhodné připravit se na cestu do porodnice okolo 35. týdne. Nenechávejte balení na poslední chvíli, protože miminko nemusí dbát na kalendář a může na svět přijít i dříve, než v den předpokládaného termínu porodu.
Včasnou přípravou se vyvarujete tomu, že byste mohla odjet do porodnice bez svých věcí a váš partner jistě ocení, že nebude muset pobíhat po bytě a hledat vaše poporodní kalhotky. Váš odjezd do porodnice tak určitě proběhne v mnohem větším klidu a bez zbytečného stresu navíc.
A co tedy vlastně s sebou?
Seznam věcí, které budete potřebovat, byste měli obdržet v každé porodnici. Každá instituce totiž nabízí pro maminku i miminko jiné vybavení a proto v každé porodnici můžete potřebovat něco jiného. Seznam byste měli nalézt také na stránkách porodnice, kde se chystáte rodit.
Je důležité si všechno potřebné sbalit i v případě, že plánujete podstoupit tzv. ambulantní porod. I na poslední chvíli se můžete rozhodnout (příp. to okolnosti rozhodnou za vás), že byste si nakonec přála v porodnici zůstat, a je tedy dobré mít tašku s věcmi v záloze.
DOKLADY
- občanský průkaz
- kartička pojištěnce
- těhotenský průkaz
- oddací list
- prohlášení o jméně dítěte (nebo papírek s vybranými jmény)
Pokud nejste vdaná, vezměte si také: rodný list a souhlasné prohlášení rodičů o otcovství, které vám vystaví matriční úřad v místě vašeho bydliště. (Tento doklad musíte mít, pokud chcete, aby byl otec dítě zapsán v rodném listě a dítě mělo jeho příjmení. Prohlášení lze vyřídit i po narození dítěte, ale praktičtější je udělat to ještě před porodem.)
ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ
- pohodlná, volná košile, nejlépe s rozepínáním na hrudníku, abyste si mohla miminko hned po narození přiložit k prsu; příp. jiné pohodlné oblečení, které lze jednoduše sundat
- přezůvky (možno i gumové do sprchy – budou se hodit v případě, že byste si chtěla ulevit od bolestí masážním proudem vody)
- dostatek jídla
- hodně tekutin, nejlépe pramenitá voda či čaj v termosce (rodičky často nemají při porodu hlad, ale potřebují hodně pít)
- masážní oleje nebo aromalampa, pokud je používáte a jsou vám příjemné, nebo další věci, které byste ráda měla u porodu (např. playlist s oblíbenou hudbou či afirmacemi, amulety, oblíbená knížka pro chvilky, kdy budete moct relaxovat...)
- porodní plán / porodní přání (pokud máte)
PRO PARTNERA
- pohodlné oblečení, přezůvky a plavky nebo triko pro případ, že by vás doprovázel do sprchy
- dostatek jídla a pití (a např. i mince na kávu z automatu)
- fotoaparát, případně videokameru (s nabitými bateriemi) pro zachycení neopakovatelných zážitků a příchodu na svět Vašeho děťátka.
PO PORODU
- 2–3 noční košile s hlubokým rozepínáním vpředu (kvůli snadnému kojení)
pozn.: Na oddělení šestinedělí bývá kvůli novorozeňatům teplo, takže volte košile, příp. i další oblečení z lehkých, prodyšných materiálů. - župan (nebo kardigan)
- 5 ks volnějších bavlněných kalhotek nebo síťových, tzv. poporodních, kalhotek (hodně pružné, prodyšné kalhotky na jedno použití, koupíte je v prodejně zdravotních potřeb nebo v lékárně)
- alespoň 2 osušky, 1 ručník na intimní partie + 1 menší ručník na obličej
(Pozn.: Počítejte s tím, že může dojít ke znečištění všech výše uvedených věcí krví nebo očistky.)
- přezůvky a gumové nazouváky do sprchy
- 2–3 páry ponožek
- 2 kojicí podprsenky
- vložky do podprsenky (nejlepší je ale prsa co nejvíce větrat)
- 2–3 balení poporodních vložek (také koupíte ve zdravotních potřebách a v lékárně)
- sáček nebo igelitovou tašku na špinavé prádlo
- hygienické a kosmetické potřeby: kartáček na zuby, pastu, sprchový gel, šampon, mýdlo, tělové mléko a krém na obličej (pokud je používáte), jelení lůj, hřeben, gumičku do vlasů
- pozn.: O vhodné masti na případné popraskané bradavky, hemoroidy apod. se poraďte před porodem se svým gynekologem (TIP: mastička Medela na bradavky je skvělá :) )
- toaletní papír (lépe měkký a bez parfemace)
- léky, pokud nějaké užíváte, příp. vitamíny pro kojící matky
- mobil a nabíječku
- knížku, či nějaký časopis
- pokud byste ráda podstoupila ambulantní porod, může se vám hodit také pohodlný nosicí šátek na miminko
PRO MIMINKO
Ve většině porodnic mají oblečky (dupačky, košilky, čepičky) pro miminka v zásobě. Výhodou je, že špinavé erární oblečky vyměníte za čisté a nemusíte se starat o jejich praní. Pokud jste na tom ale stejně jako já a chcete mít s sebou vlastní vybavení, směle do toho a přibalte následující:
- kojenecké košilky nebo bodýčka vel. 56
- bavlněnou čepičku (nebo dvě)
- bavlněné rukavičky (novorozeňata mají většinou dlouhé, ostré nehtíky, které se stříhají až několik dnů po porodu, a rukavičky je chrání před poškrábáním tváře)
- bavlněné dupačky (s rozepínáním mezi nožkama)
- 2 páry bavlněných ponožek
- balení jednorázových plen pro novorozence (3–5 kg)
- 2–3 jednorázové přebalovací podložky (pokud se nazašpiní, dají se použít i opakovaně)
- žínky na očištění zadečku miminka, příp. neparfémované vlhčené ubrousky (nejlepší je však čistá voda)
- krém na zadeček a dětský olejíček (na suchou miminkovskou kůži)
- hodit se může také zavinovačka
Z PORODNICE DOMŮ
Před odjezdem do porodnice je dobré nachystat si doma někam na hromádku věci, které budete vy a děťátko potřebovat na cestu domů. Nemá význam je brát s sebou do porodnice, pokud vám je může někdo donést, teprve až budete porodnici opouštět.
Pro sebe: volné, pohodlné oblečení (v závislosti na ročním období).
Pro miminko: vhodné oblečení a čepičku, fusak nebo deku (dle ročního období). Autosedačku pro miminka tzv. vajíčko.
NECHTE DOMA
- Parfémy, protože vaše miminko by mohly dráždit, příjemná je pro ně maminčina přirozená vůně (deodorant bez parfemace může být)
- prstýnky, řetízky, náramky
- velkou finanční hotovost
Tento obsáhlý seznam možná působí trochu děsivě, ale rozhodně je lepší sbalit všeho dostatek, než aby vám během pobytu v porodnici něco chybělo.
Do porodnice si s sebou však můžete vzít všechno možné. Naše zákaznice si do porodnice braly třeba knížku o výcviku psů a špunty do uší. Některé nezapomněly ani na pořádnou zásobu jídla nebo nafukovací kruh.
A co jste s sebou měli vy? Nezapomeňte se o to se mnou podělit!
Vaše Luci
Zveřejněno 23. 4. 2021